Specjalizacje, Kategorie, Działy

Zakażenia – zagrożenie dla noworodków i niemowląt

Udostępnij:
Nowo narodzony organizm jest szczególnie narażony na czynniki chorobotwórcze, a objawy zawsze powodują duży niepokój u rodziców. Jak w takich sytuacjach powinien postępować lekarz, dowiemy się podczas drugiej sesji konferencji Dialogi Pediatryczne.
W przypadku niemowląt temperatura ciała może być wyższa niż u dorosłego człowieka i nie musi być to związane z obroną organizmu przed infekcją. Charakterystyczne jest też jednak to, że gorączka może pojawić się nieoczekiwanie, a odnotowanie temperatury powyżej 38 stopni jest już wskazaniem do koniecznego działania. Jako że mały organizm nie potrafi jeszcze sam się obronić z uwagi na brak odpowiedniej odporności, wzrost temperatury może bywać gwałtowny i skutkować wizytą w szpitalu.

Podczas nowej konferencji Dialogi Pediatryczne, która odbędzie się 24 i 25 czerwca w Gdańsku, tematykę gorączki u najmłodszych omówią czołowi polscy specjaliści. Szczegółowo przedstawione zostaną różnice w postępowaniu rekomendowanym zależnie od wieku – u noworodków, małych niemowląt oraz nieco starszych dzieci do 2. roku życia. Przenalizowana zostanie również obecna sytuacja epidemiologiczna w zakresie inwazyjnych zakażeń bakteryjnych w naszym kraju. Wyczerpującą analizę przedstawi prof. dr hab. n. med. Jacek Wysocki, ordynator oddziału obserwacyjno-zakaźnego Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu. Po wygłoszonej prelekcji wybitny specjalista pediatrii i chorób zakaźnych poprowadzi dyskusję z dr n. med. Magdaleną Mierzewską-Schmidt na temat podejścia do gorączkującego dziecka. Lekarze uczestniczący w konferencji będą mieli okazję porozmawiać z najlepszymi ekspertami o tym, jak radzić sobie z małym pacjentem; kiedy wystarczające okaże się uspokojenie rodziców i przepisanie antybiotyku; jakie wskazania skłaniają ku niezwłocznemu skierowaniu gorączkującego dziecka do szpitala. O tym – z przytoczonymi sytuacjami z życia wziętymi – na zakończenie tej części wydarzenia.

Na sesję „Zakażenia inwazyjne w grupach ryzyka: noworodki i małe niemowlęta” zapraszamy pierwszego dnia Dialogów Pediatrycznych, od godziny 11.40.

REJESTRACJA
 
Konferencje
2 dni
Konferencja stacjonarna

HISTEROSKOPIA DIAGNOSTYCZNA I OPERACYJNA W ZNIECZULENIU MIEJSCOWYM "KROK PO KROKU"

Kierownictwo naukowe:
prof. Maciej Wilczak
Centrum Minimalnie Inwazyjnej Chirurgii Miednicy Mniejszej

POZNAŃ, 18 PAŹDZIERNIKA 2024 R.
2 dni
Konferencja stacjonarna

XI MIĘDZYNARODOWY KONGRES POLSKIEGO TOWARZYSTWA FLEBOLOGICZNEGO ORAZ XI MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA FLEBOLOGIA ESTETYCZNA

POZNAŃ, 18.10.2024 - 20.10.2024
2 dni
Konferencja stacjonarna

XIII KONGRES POLSKIEGO TOWARZYSTWA MEDYCYNY RODZINNEJ

WROCŁAW, 18.10.2024 - 20.10.2024
2 dni
Webinar

Z SERCEM DO PALACZA – PROFILAKTYKA CHORÓB ODTYTONIOWYCH W GABINECIE LEKARSKIM

18 PAŹDZIERNIKA 2024 R., GODZ. 12:00
ONLINE
2 dni
Webinar

BLASKI I CIENIE REFUNDACJI FLOZYN. OCZEKIWANIA PACJENTA VS PRAKTYCZNE WYZWANIA W GABINECIE LEKARSKIM. CZY DA SIĘ JE POGODZIĆ?

18 PAŹDZIERNIKA 2024 R., GODZ. 14:00
ONLINE
3 dni
Konferencja online

OPIEKA MEDYCZNA PRZYSZŁOŚCI. NAUKA I DOŚWIADCZENIE A NOWE TECHNOLOGIE

ONLINE, 19.10.2024
3 dni
Webinar

TO TYLKO KATAR – LECZYĆ CZY NIE LECZYĆ?

19 PAŹDZIERNIKA 2024 R., GODZ. 12:50
ONLINE
3 dni
Webinar

OGŁOSZENIE AKTUALNYCH REKOMENDACJI PTMR DOT. LECZENIA CHRP

19 PAŹDZIERNIKA 2024, GODZ. 15:30
ONLINE
4 dni
Webinar

MEDYCZNE MENU: JAK LEKARZ RODZINNY MOŻE WPŁYWAĆ NA LECZENIE POPRZEZ INTERWENCJĘ ŻYWIENIOWĄ

20 PAŹDZIERNIKA 2024, GODZ. 10:00
ONLINE
8 dni
Webinar

CHOROBY ODKLESZCZOWE - PROFILAKTYKA I LECZENIE

Kierownictwo naukowe
prof. dr hab. n. med. Joanna Zajkowska
prof. dr hab. n. med. Ernest Kuchar
dr n. med. Agata Czarnowska

24 PAŹDZIERNIKA 2024 R., GODZ. 19:00
ONLINE
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.